کروز کنترل
کروز کنترل، (به انگلیسی: Cruise control) سیستمی است، که به‌صورت خودکار، سرعت خودرو را به میزان موردنظر راننده ثابت نگاه می‌دارد. با فعال‌سازی این سیستم توسط راننده، درواقع سیستم گاز خودرو از حالت دستی، تبدیل به خودکار می‌شود و برای ثابت ماندن سرعت، نیازی به استفاده از پدال گاز نخواهد بود و میزان فشردگی پدال گاز خودرو (باز و بسته شدن دریچهٔ ورودیِ هوا) توسط دستگاه کنترل می‌گردد، هرچند که راننده برحسب نیاز می‌تواند در مقاطعی با فشردن پدال گاز، بر سرعت خود بیفزاید. برای مثال، اگر راننده سرعت را برروی ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت تنظیم كند، با رها کردن پدال گاز، دستگاه به‌صورت خودکار تحت هر شرایطی این سرعت را برای خودرو ثابت نگه می‌دارد؛ حتی در سربالایی‌ها، سراشیبی‌ها و یا هنگام وزش باد مخالف، سرعت خودرو تغییر نخواهد کرد، مگر آنکه شیب جاده به حدی تغییر کند، که برای ثابت ماندن سرعت حتماً نیاز به تعویض دنده باشد، که دراین‌صورت پس از تعویض دنده توسط راننده، دستگاه مجدداً کنترل سرعت را به‌دست می‌گیرد. درمورد خودروهای با جعبه‌دندهٔ خودکار، ازآنجاکه تعویض دنده‌ها به‌صورت خودکار انجام می‌گیرد، شیب جاده به هر میزان که باشد، مشکلی برای ثابت ماندن سرعت ایجاد نخواهد كرد.

کروز کنترل علاوه‌براین، به راننده این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به فشردن پدال گاز و تنها با فشردن دکمه‌های دستی ــ که بسته به مدل دستگاه برروی فرمان، برروی دسته دنده و یا در کنار اهرم راهنما نصب می‌شوند ــ سرعت خود را افزایش یا کاهش دهد.

دستگاه کروز کنترل، غیر از کلید روشن و خاموش و کلیدی که دستگاه را موقتاً از سرویس خارج می‌کند، درهنگام فشردن پدال ترمز و همچنین درمورد خودروهای با جعب‌دندهٔ دستی، با فشردن پدال کلاچ از مدار خارج می‌شود، که البته به‌وسیلهٔ فشردن دکمهٔ دیگری دوباره به سرعت قبلی که توسط راننده تثبیت شده‌بود بازمی‌گردد. درمورد پدال کلاچ، در بعضی از مدل‌ها، پس از فشردن پدال کلاچ، دستگاه به‌طور موقت از سرویس خارج شده و پس از تعویض دنده و با رها شدن پدال کلاچ مجدداً به‌طور خودکار راه‌اندازی گردیده و برروی همان سرعت قبلی تنظیم می‌گردد. کروز کنترل بسته به شرکت سازندهٔ آن در سرعت‌های زیرِ ۴۰-۵۰ کیلومتر قابلیت تثبیت سرعت را ندارد، چراکه این سیستم مخصوص مصارف جاده‌ای و بزرگ‌راه‌هاست و عملاً در سطح شهر، که مرتباً نیاز به تغییر سرعت خودرو می‌باشد، قابل استفاده نیست.

پس از شرح مختصر راجع کروز کنترل کتابی را آماده دانلود کردم که به شرح قطعات و معرفی سیستم کروز کنترل و همچنین نصب آن روی محصولات ایرانخودرو توضیحات کاملی داده شده است امیدوارم با دانلود این کتاب در افزایش دانش فنی شما سهمی داشته باشم.

نام کتاب:دوره آموزشی کروز کنترول
ناشر:ایرانخودرو
تعداد صفحات ۱۸
قالب کتاب : pdf
حجم فایل:۸۴۱ KB
زبان فارسی
دانلود آموزش کروز کنترل

راهنمای دانلود فایل ها :

برای خرید محصول ، بر روی دکمه خرید کلیک کنید تا به صفحه پرداخت منتقل شوید . پس از اتمام فرآیند خرید و پرداخت آنلاین ، لینک دانلود در اختیار شما قرار خواهد گرفت . شما با خرید و دانلود این محصول ، شرایط و ضوابط سایت را پذیرفته اید . توصیه می کنیم برای دانلودی مطمئن تر ، از نرم افزار های مدیریت دانلود نظیر IDM استفاده نمائید .

توجه فرمائید :

لینک دانلود به مدت ۴۸ ساعت برای شما فعال بوده و سپس منقضی خواهد شد . کلیه فایل ها و لینک ها با دقت تست شده و سپس در سایت قرار گرفته اند . چنانچه مشکلی در هنگام خرید و دانلود مشاهده کردید ، توسط فرم تماس با ما اطلاع دهید تا مشکل احتمالی سریعا برطرف گردد .